Kahve: Kırmızı renkte ve alıç benzeri bir meyve olan kahve meyvesi, ağaç üzerinde yetişir.
Kahve Ağacı Nedir? www.maviecza.com
kahve meyvesinin çekirdeklerinden üretilir. Alıca benzer bir meyve olan kahve meyvesi 25 ila 100 arasında farklı türde kahve ağacı olduğu düşünülür. http://maviecza.com/
Günümüzde ticari amaçla üretilen çekirdekler, iki farklı tür ağaçtan elde edilir. Ticari üretimin yaklaşık %70’ini Coffea Arabica çekirdekleri oluşturur. Kahve üretiminde kullanılan diğer tür olan Coffea Canephore’ya kıyaslandığında daha düz ve uzun çekirdekleri bulunan Arabica, kafein açısından daha düşük değerlere sahiptir.
Denizden 600 ila 1800 metre yükseklikte ve dik yamaçlarda yetişen Arabica meyveleri, dünyanın en pahalı çekirdeklerini oluşturur. Bu çekirdeklerin daha pahalı olmalarının sebebi, yetiştirilmesindeki ve toplanmasındaki zorluklardır. http://maviecza.com/
Kahve Ağacının Kökeni
Arabica ağaçlarının kökeni, Etiyopya’da keşfedilen orijinal kahve ağaçlarına dayanır. Orta içimde aromalı olmaları sebebi ile dünyanın en sık kullanılan çekirdeklerini üretir.
Daha yuvarlak ve küçük çekirdekli meyveler veren Canephora ağacından edinilen çekirdeklere Robusta adı verilir. Karışım kahvelerde ve hazır ürünlerde kullanılan Robusta çekirdekleri, daha alçak kesimlerde üretilmeye de müsaittir. Daha sağlıklı bir ağaçtan elde edilmesi ve daha kolay yetiştirilebilmesi nedeni ile Arabica’ya kıyasla daha ucuz olan Robusta çekirdekleri, tüketimin yaklaşık %30’unu oluşturur.
Kahve Ağacından Fincana Yolculuk
Bir kahve çekirdeğinin satışa sunulabilecek hale gelmesi, onlarca farklı işlemden sonra mümkündür.
Kahve Ağacı Hakkında İlginç Bilgiler
Kahve ağaçları 6 metreye kadar uzayabilir, ancak genellikle boyları 3 metre civarındadır. Deniz seviyesinden 600 ila 1800 metre yükseklikte yetişen Arabica ağaçlarının meyvelerini toplamak, özellikle dik ve yamaçlı bölgelerde oldukça zordur.
Meyvelerin doğru zamanda toplanması da kahvenin kalitesini etkileyen bir diğer faktördür. Meyve tam olgunken toplanmalı, dalda uzun süre bekletilmemelidir. Sürekli meyve veren kahve ağaçları, diğer meyve ağaçlarından farklı olarak aynı anda çiğ ve olgun meyvelere sahip olabilir. Bu nedenle seçme ve toplama işleminin elle yapılması gerekir. Kahve meyveleri, dalda tek tek incelenir ve yeteri kadar olgunlaşanlar toplanır.
Toplanan meyveler bazı tesislerde suda, bazı tesislerde ise özel olarak tasarlanmış makineler yardımı ile çekirdeklerinden ayrılır. Kahvenin anavatanı Etiyopya’da yaygın olarak uygulanan bir diğer yöntem ise meyvenin güneşte kurutulması ve kuruduktan sonra çekirdeklerin ayrılmasıdır.
Toplanan meyve ağırlığının yaklaşık %20’si kavrulmuş çekirdek olarak hazırlanabilmektedir. Yani bir kilogram kavrulmuş çekirdek elde edilebilmesi için, 5 kilogram kahve meyvesi toplanması gerekir.
Kahve Ağacı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bir kahve ağacının meyve vermesi, dikiminden yaklaşık 5 yıl sonra gerçekleşir. Bu nedenle dikilen ağacın, bu süre boyunca doğru şekilde bakılması ve beslenmesinin sağlanması gerekir.
Kahve ağaçları, yetiştirildikleri bölgeye bağlı olarak yaklaşık 25 yıl boyunca meyve verir. Her bir ağaç, yılda yaklaşık ½ kilogram kadar çekirdek üretir.
Ağaçlar meyve vermeden önce çiçeklenir ve öbekler halinde beyaz çiçekler açar. Bu çiçekler kokuludur ve çiçeklenme döneminde çevreye oldukça tatlı bir koku yayarlar. Ancak çiçekler yalnızca birkaç gün dalda kalır, sonrasında ise dökülürler.
Çiçeklenme, birkaç ay süresince devam edebilir. Her seferinde birkaç gün boyunca ağacın dalları, bembeyaz yapraklı çiçeklerle süslenir.
Çiçeklenme süresinin sonunda ağaç meyve verir. Her bir kahve meyvesi, yaklaşık 3 cm uzunluğundadır. Yeşil renkte oluşan meyveler, olgunlaştıkça renk değiştirir. Öncelikle sarı renge dönüşen meyveler, zamanla turuncu bir renk alır. Tam olgunlaşan meyveler ise kırmızı ve koyu kırmızı renkte olur.
Bir meyvenin toplanabilecek kadar olgunlaşması, yaklaşık 8 ay sürer. Ancak ağaçlar sürekli meyve verdikleri için toplanan meyveler yerine yenileri de oluşur.
Dünya çapında kahve üretiminde çalışan yaklaşık 25 milyon çiftçi bulunmaktadır.
Daha yüksek bölgelerde yetiştirilen kahve ağaçları, olgunlaşması daha uzun süren meyveler verir. Meyvenin olgunlaşmasındaki bu yavaşlık, çekirdeğin daha uzun süre dalda kalmasına neden olarak aromanın daha belirgin olmasına yardımcı olur. Bu nedenle yüksek bölgelerde yetişen çekirdekler, diğer çekirdeklere kıyasla daha aromalı ve şekerlidir.
Kahve ağacından sadece insanlar faydalanmaz. Arılar da kahve meyvelerini yer ve bu nedenle kafein alırlar. Kafeinin arılar üzerindeki etkisi insanlar üzerindeki etkisine benzer; kafein tüketen arı daha enerjik olur ve daha yüksek performans gösterir. Ayrıca Kopi Luwak olarak adlandırılan ve dünyanın en pahalı kahvesi olan kahve, misk kedilerinin yediği meyve çekirdeklerinden üretilir. http://maviecza.com/